Facebook İletişim Uygulaması

Facebook İletişim Uygulaması ile kullanıcılarınızın ya da müşterilerinizin sizin ile Facebook üzerinden kolayca iletişime geçebilmesi amaçlamaktadır. Diğer Facebook uygulaması ürünlerimizde olduğu gibi bu uygulamada da önemli özellikler mevcuttur. Normal şartlar altında Facebook hayran sayfanız üzerinden takipçileriniz mesajlar özelliği ile size mesaj gönderebilirler. Ancak, burada sadece Facebook yöneticileriniz bu mesajlara ulaşabilirler ki bu mesajları sadece bu kişilerin görmesini istemeyebilirsiniz. Ticarim Facebook İletişim Uygulaması ise size özel olarak hazırlanmış bir panel eşliğinde kurulur ve bu panel üzerinden tüm mesajlarınıza kolaylıkla ulaşabilir ve kullanıcılarınıza e-posta adresiniz üzerinden bu panelde iletiler gönderebilirsiniz.

Facebook Destek / Call Center Uygulaması

Eğer büyük bir şirketseniz, birden fazla departmana da sahipsinizdir. Böyle durumlarda ise, müşterilerinizin direkt olarak departmanlarınız ile iletişime geçmesi hız ve müşteri memnuniyeti açısından tek bir e-posta adresine e-posta göndermeye göre daha verimli olacaktır. Facebook İletişim Uygulaması da bu soruna çözüm bulabilmek için ortaya çıkmıştır ve iş akışı süreçlerindeki verimliliğinizi artırmayı amaçlamaktadır.

e-ticaret müşteri sadakati

E-Ticaret Müşteri Sadakati

Bu konuyu daha belirgin bir hale getirmek için basit bir örnek üzerinden gidebiliriz. Şu anda muhasebe, satış ve teknik destek şeklinde 3 adet ayrı departmanınızın olduğunu varsayalım. Eğer, sosyal medya hesaplarınız üzerinden ya da özellikle Facebook sayfanızın mesajlar kısmından müşterilerinizin ya da potansiyel müşterilerinizin sizin departmanlarınızla iletişime geçebilmesi çok zordur. Hatta, iletişime geçilmesi durumunda da ilk önce bu mesajları önce sosyal medya yöneticiniz görecektir ve sonra tek tek ilgili kişilere konuyu yönlendirecektir. Bu süre zarfında da önemli vakitler kaybedebilirsiniz çünkü müşterileriniz hiçbir zaman beklemeyi ve bekletilmeyi sevmez. Siz ne kadar müşterilerinize hızlı çözümler sağlayabilirseniz, onların da size karşı olan ilgileri artacaktır. Böylelikle, müşteri sadakati konusunda da önemli bir adım atmış olabilirsiniz.

ticarim e-ticaret facebook iletişim uygulaması

Üst kısımdaki görselde de görüldüğü üzere isterseniz mesajın iletileceği kişileri seçenek olarak sunabilirsiniz, isterseniz de sadece tek bir e-posta adresine bu mesajları iletebilirsiniz.

Facebook İletişim / Call Center Uygulamasını daha detaylı olarak incelemek için Creamive Facebook sayfasındaki sekmeler arasındaki Creamive İletişim uygulamasına (facebook.com/creamive/app_431959256946638) bakabilirsiniz. Benzer veya farklı Facebook ve Twitter uygulaması ihtiyaçlarınız ve talepleriniz için bizim ile iletişime geçmekten lütfen çekinmeyiniz. İletişim kurmak için İletişim Sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Etiketler: facebook iletişim, facebook destek uygulaması, müşteri sadakati, e-ticaret müşteri sadakati, call center uygulaması, e-ticaret sosyal medya

Bir önceki yazımız E-Ticaret Paket Özellikleri başlıklı sayfamızda e-ticaret seo, e-ticaret sitesi sahipleri, e-ticaret yönetim paneli, e-ticaret sosyal medya entegrasyonu konularında bilgiler paylaşılmış.
Ticarim E-Ticaret | Facebook İletişim ve Call Center Uygulaması E-Ticaret