E-Ticaret Gelişimi ve Önemi

E-Ticaret yani gerçek ismiyle elektronik ticaret günümüzde gelişen bilgisayar ve internet teknolojisi ile beraber gelişme göstermiştir. E-Ticaret kısaca internet üzerinden yapılan alışveriş anlamına gelmektedir. E-ticaret ile internetten her konuda alışveriş yapmak mümkündür. Ayakkabı, kıyafet, mobilya, teknolojik aletler, ev mutfak aletleri, spor malzemeleri, gıda malzemeleri ve daha akla gelebilecek bütün ürünleri internet üzerinden eticaret ile satın almak mümkündür.

E-Ticaretin Kısa Geçmişi ve İncelemesi

E ticaret ilk olarak 1995 yılında internet kullanımının artması ile kullanılmaya başlanmıştır. İnternet kullanımının zamanla artmasına bağlı olarak e ticaret üzerinden yapılan alışverişte artış göstermiştir. E ticareti üç aşamada incelemek mümkündür. Bunlar tanıtım, sipariş ve teslimattır. Aşamaları açıklayacak olursak; tanıtım aşaması e ticaret üzerinde satılan ürünlerin internet üzerinde tanıtılması ile olmaktadır. İnternet üzerinde tanıtılan bu ürünlerin kulanım şartları, ne işe yaradıkları hakkında bilgiler verilmektedir. Kişilerde bu bilgilere bakarak istediği ürünü satın almaktadırlar. Bir diğer aşama olan sipariş aşamasında seçilen ürün sipariş edilmektedir yani istenilmektedir. Ürün iki farklı yol ile satın alınmaktadır. Bunlar kredi kartı yolu ile veya kapıda ödeme ile satın alınmaktadır. Son olan aşama ise teslimat aşamasıdır. Bu aşamada istenilen ürün kişinin vermiş olduğu adrese verilen tarihte yetiştirilmektedir.

 

E-Ticaretin Faydaları

E ticaret ve e-ticaret paketlerinin birçok faydası bulunmaktadır. Bunları kişilere olan faydası ve firmalara olan faydası şeklinde farklı şekillerde ele almak mümkündür. Kişi açısından olan faydalarına bakıldığı kişiler 7/24 istediği zaman istediği ürünü satın alabilmektedirler. İnternet üzerinde aynı ürünü satan birden fazla internet sitesi olacağından dolayı bu internet siteleri içinde birer rekabet ortamı oluşacaktır. Bu rekabet ortamı en fazla tüketicilere faydası olacaktır tüketiciler bu durumu göz önüne alarak en ucuz olan yerden alışveriş yapmaktadır. Bir diğer önemli faydasına bakıldığı zaman kişiler evden çıkmadan zahmet etmeden istediği ürün evine gelmektedir.

 

Bir İnternet Hizmeti Olarak E-Ticaret

Bir İnternet Hizmeti Olarak E-Ticaret

E ticaretin firma açısında faydalarına bakıldığı zaman firmalar e ticaret üzerinde yapmış olduğu satışlarda eleman çalıştırma, elektrik harcama, gibi masraflar olmadığından dolayı firma sahibi bu konuda kar elde etmektedir. E ticaret aynı zamanda satıcı firmalar için yeni bir ürün satma alanı oluşturacağından oldukça faydalıdır. E ticaret sahibi olmak için internet üzerinden bir web sitesi açmak yeterlidir. E ticaret her geçen gün biraz daha gelişmekte ve gelişerek devam etmektedir.

18 Haziran 2015, E-Ticaret Hakkında kategorisinde yazıldı ve hiç yorum yapılmadı

Etiketler: Rekabet Ortamı, Alışveriş Yapmak, E-Ticaret, E-Ticaretin Faydası, E-Ticaretin Geçmişi, E-Ticaret İncelemesi

Bir önceki yazımız Heyecanlıyız, Ticarim.com Açıldı! Merhaba! başlıklı sayfamızda e-ticaret açılışı, e ticaret sitesi nasıl kurulur, e-ticaret web sitesi, e ticaret sitesi kurmak, e ticaret sitesi yapımı, e-ticaret sitesi konularında bilgiler paylaşılmış.
E-Ticaret Gelişimi ve Önemi E-Ticaret Eticaret
Yorum Yap
Yorumlar

Şu anda bu yazıya dair hiç bir yorum bulunmamaktadır.